środa, 31 lipca 2013

Maroko

flaga Maroko
Do kolekcji pocztówkowej dorzucam nowy kraj. Pocztówki z wymiany z Marwą, wędrowały prawie półtora miesiąca i obydwie zaczęłyśmy już wątpić, czy dojdą na miejsce. Maroko to jeden z krajów z mojej długiej podróżniczej listy marzeń. I pewnie kiedyś uda mi się je zrealizować, biorąc pod uwagę, że podróż samolotem trwa zaledwie kilka godzin. Na pocztówkach jeden z tradycyjnych strojów arabskich, czyli L-Hayek oraz buty zwane Sherabel. Buty zachwycają mnogością kolorów i wzorów haftów. Pocztówka z kobietami to z kolei czysta prostota oraz kontrast bieli z czernią. Dziękuję Marwa, pocztówki są śliczne i bardzo mi się podobają!




Tekst na podstawie wikipedia.pl, www.abcmaroko.pl

wtorek, 30 lipca 2013

Estonia

Kolejny pocztówkowy dziwoląg. Dlaczego? Użytkowniczka jest z Estonii, podobnie jak kartka, ale pocztówkę wysłano z Ukrainy. Pocieszam się, bo znaczki UNICEFu są wspaniałe. Na pocztówce Tallin, stolica Estonii, miasto portowe położone nad Zatoką Fińską. W 1997 roku Stare Miasto w Tallinie zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe centrum miasta mocno ucierpiało w czasie II wojny światowej, na szczęście udało się odbudować większość zniszczeń.




Odległość: 694 km (tak naprawdę około 1100 km z Kijowa według GoogleMaps)
Czas podróży: 17 dni (tak naprawdę 5 dni według pieczątki) 

Tekst na podstawie Wikipedia.pl

poniedziałek, 29 lipca 2013

Irlandia

Jak Irlandia, to i puby, czyli lokale będące połączeniem baru z klubem, charakterystyczne dla kultury brytyjskiej i jej pokrewnych. Puby można spotkać w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Ba, są nawet w Polsce, ale nie każdy z nich zasługuje na miano pubu, tyle, że to już temat na całkiem inną historię. Wizyty w irlandzkich pubach wiążą się z charakterystycznymi dla tego kraju trunkami: Whiskey lub piwo Guinness. Myli się jednak ten, kto sądzi, że pub to tylko picie alkoholu. Jest to miejsce spotkań towarzyskich, oglądania wspólnie relacji sportowych, grania w gry planszowe i ruchowe np. szachy, kręgle, dart. Pierwsze puby powstały prawdopodobnie już w średniowieczu i wpisały się na stałe w kulturę Irlandczyków. Na pocztówce wejścia do irlandzkich pubów. Jak Wam się podobają?


Tekst na podstawie wikipedia.pl, www.traveligo.pl/

niedziela, 28 lipca 2013

Polska

Piękna pocztówka od Natalii. Kartka przyszła już jakiś czas temu, ale nie nadążam z wstawianiem zdjęć na bloga. Bardzo mi się podoba - misio wygląda na dobroduszne zwierzę :)


Holandia

Jako, że w niedzielę wizyty listonosza się nie spodziewam, opiszę kartkę otrzymaną już chyba kilka miesięcy temu. Pocztówka przyszła z Holandii, ale przedstawia Trinity College Library Dublin, czyli Bibliotekę Uniwersytecką w Dublinie. Jest to największa biblioteka w Irlandii, a jej historia sięga 1592 roku. W jej zbiorach znajduje się obecnie 5 milionów woluminów wraz z bogatą kolekcją czasopism, map oraz manuskryptów. Najsłynniejszym z nich jest Book of Kells. Ksiąga z Kells, zwana również Ewangeliarzem świętego Kolumby, jest jednym z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego. Manuskrypt wykonany przez celtyckich mnichów pochodzi z około 800 roku. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych dzieł średniowiecznej sztuki religijnej. Rękopis zawiera tekst czterech Ewangelii i jest misternie ilustrowany.




I na koniec pocztówka. Dla lubiących książki - raj na ziemi, prawda?


Tekst na podstawie: www.tcd.ie, wikipedia.pl
Grafika 1-3 via Wikimedia Commons, public domain

sobota, 27 lipca 2013

Polska

Zamek Książ w Wałbrzychu to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Jego historia sięga końca XIII wieku, kiedy to książę świdnicko - jaworski Bolko I wybudował swoją siedzibę. Dawne nazwy zamku to Waldenburg i Fürstenstein. Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd i właścicieli. Jednym z najbardziej ponurych elementów dziejów jest okres II wojny światowej. Wówczas zamek został zajęty przez nazistów na jedną z siedzib sztabu Adolfa Hitlera. Po dziś dzień zamek nie odsłonił wszystkich tajemnic tego okresu. Pod zamkiem powstała sieć tuneli drążonych przez więźniów. Po wojnie zamek został zniszczony i splądrowany przez wojska radzieckie. Trwające blisko 30 lat prace konserwatorskie pozwoliły przywrócić dawny blask zamku. Więcej na temat niewyjaśnionych tajemnic Zamku Książ w filmach:



I moja pocztówka od nayanki z forum Postcrossing. Dziękuję!




piątek, 26 lipca 2013

Polska

Niespodziankowa pocztówka wakacyjna od Klaudii (słowieszcze). Trzy Korony (wysokość 982 m n.p.m) to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Dziękuję pięknie!


Polska

Nastrojowa pocztówka od Natalii, która obudziła moje wspomnienia. Gdy miałam sześć lat, wyjechałam na turnus do sanatorium właśnie do Rymanowa Zdroju. Pamiętam już niewiele: park z pijalnią wód, inhalacje, na które chodziłam do innego sanatorium, rzekę i las oraz charakterystyczne wnętrze budynku sanatorium. Gdybym poszperała z starych zdjęciach, to pewnie znalazłabym czarno-białe zdjęcie małej Agnieszki przed sanatorium. I to na motorze :)



czwartek, 25 lipca 2013

Litwa

Pierwsza wysłana pocztówka młodej użytkowniczki z Litwy. Bez znaczka priorytet, a szła tylko dwa dni. Wedle oficjalnych statystyk Postcrossing wyszło aż 43 dni, wygląda na to, że dziewczyna dość długo zwlekała z wrzuceniem kartki do skrzynki. Na osłodę czekania świetny samochodowy znaczek.




Niemcy



Kolejna pocztówka od Gosi, tym razem z Bremy. Nigdy nie byłam w tym mieście, a kojarzy mi się wyłącznie z muzykantami z Bremy, których pomnik zresztą uwieczniono w centrum kartki. Baśń autorstwa braci Grimm opowiada losy czterech zwierząt: osła, psa myśliwskiego, kota i koguta. Opuściły one swoje gospodarstwa w obawie przed śmiercią i wyruszyły razem na poszukiwanie nowego domu. Aby zobaczyć, co dzieje się w napotkanej chacie, stanęły jeden na drugim. Kiedy odkryły zbójników, wystraszyły ich swoją "muzyką": rykiem osła, szczekaniem psa, miauczeniem kota i pianiem koguta. A potem zamieszkały w opuszczonym domu i żyły długo i szczęśliwie. I doczekały się swojego pomnika autorstwa Gerharda Marcksa. Jeśli ktoś ma ochotę na dokładniejszą wersję baśni, zapraszam do wysłuchania Wiktora Zborowskiego czytającego tę opowieść.




I na koniec pocztówka:

Photo1: Wuzur via Wikimedia Commons CC BY 3.0
Tekst na podstawie Wikipedia.pl

środa, 24 lipca 2013

Niemcy

Piękna pocztówka od Gosi, siostry mojego męża. Co jak co, ale nie podejmę się przetłumaczenia tekstu, zatem wstawiam w oryginalnej wersji :)
KUTTER AM PRIEL
Nach einem Gemälde von G. Seekatz


Niemcy

Oficjalna pocztówka z Niemiec. Drzwi domów w północnej części kraju.

Odległość: 619 km, czas podróży: 6 dni

wtorek, 23 lipca 2013

Białoruś

Wreszcie dostałam pierwszą pocztówkę z kociej serii autorstwa Iriny Zeniuk. I jest to oficjalna pocztówka z Postcrossing. Jej tytuł to "Spring march". Chyba kotki lubią wiosnę sądząc po ich minach. Na żywo kartka jest jeszcze ładniejsza niż na skanie. Uwielbiam!



Odległość: 317 km 
Czas podróży: 12 dni

Polska

Kartka z tagu "Zwierzak na życzenie" od Ani (aberek25). W związku z tym, że cały tył do zapisania, to Ania napisała mi prawie list :) Dziękuję za "dzikiego kota" i pozdrawiam!


Polska

Pocztówkowy "tag ludziowy" od Marty (Idaadi z forum). Dziękuję i pozdrawiam, a tymczasem moje dwie radości właśnie kłócą się przed telewizorem ;)


Polska

Na pocztówce pomnik Reksia w Bielsku-Białej. Reksio to bohater serialu rysunkowego autorstwa Lechosława Marszałka. Film produkowany był w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 1967-1990. Nakręcono 65 odcinków (trwających około 8-10 minut) oraz 3 odcinki specjalne (związane z zimą i Bożym Narodzeniem). Pocztówkę otrzymałam od Baśki (jabajbaj). Jest świetna!


Galerię zdjęć Reksia możecie zobaczyć na stronie Studia Filmów Rysunkowych. Jeśli chcecie zaś zobaczyć, jak wyglądał Reksio na początku swojej kariery, obejrzyjcie film z 1967 roku "Reksio poliglota".


Tekst na podstawie wikipedia.pl

Polska

Smakowita muffinka-niespodzianka, którą przysłała mi Kasia z Poznania. Dziękuję! Taka babeczka z soczystymi malinami ze znaczka smakowałaby idealnie w letni dzień.  Muffinkową pocztówkę kupicie w Postallove




Polska

Międzybrodzie Żywieckie to turystyczna miejscowość w Beskidzie Małym nad rzeką Sołą. Nazwa wsi pochodzi z czasów, kiedy prowadził tędy solno-miedziany szlak handlowy na Orawę i Węgry. Zmierzający nim kupcy byli zmuszeni dwukrotnie brodzić przez rzekę. To kolejna kartka, którą wysłała do mnie Baśka, pięknie dziękuję!

Tekst na podstawie wikipedia.pl

Polska

Nadrabiam dzisiaj zaległości pocztówkowe na blogu. Pocztówkę otrzymałam od Baśki (czyli jabajbaj z forum). Na kartce Beskid Śląski, widok z okolic Cisownicy i Lesznej Górnej. Prawda, że ładnie?


Polska

Pocztówkę z Babią Górą przysłał mi w ubiegłym tygodniu Mikołaj, któremu bardzo dziękuję. Babia Góra to masyw górski w Beskidach, ale również nazwa najwyższego szczytu. O pochodzeniu nazwy góry krąży kilka legend. Według jednej z nich kupę kamieni wysypała przed swoją chałupą olbrzymka, według innej góra to skamieniała dziewczyna zbójnika, która wpadła w rozpacz widząc go nieżywego. Jeszcze inna opowieść mówi o zbójnikach, którzy w jaskiniach góry przetrzymywali porwane przez siebie kobiety. Babia Góra nazywana jest Królową Beskidów, Matką Niepogody, Kapryśnicą, a nawet Orawską Świętą Górą.




Tekst na podstawie wikipedia.pl

poniedziałek, 22 lipca 2013

Słowenia

flaga Słowenii
położenie na mapie

Piękna pocztówka z Mariboru, drugiego co do wielkości miasta w Słowenii, położonego nad rzeką Drawą. Co ciekawe, Drawa będąca dopływem Dunaju, ma długość 725 km, ale płynie przez terytoria kilku krajów: Włochy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Węgry.


Odległość: 945 km 
Czas podróży: 5 dni

Polska


Nie znam nikogo, komu nie podobałby się Kraków. Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w tym mieście. Po dwóch stronach szerokiego przejścia znajdują się liczne kramy m.in. z pamiątkami, rękodziełem, biżuterią. Sukiennice przyfrunęły do mnie na kartce-niespodziance od mabi, której za pocztówkę serdecznie dziękuję!



Grafika 1: Aleksander Gryglewski, 1869, public domain

niedziela, 21 lipca 2013

Holandia

Balonowa kartka z Holandii. I to tyle, jeśli o opis chodzi :)


Odległość: 1012 km 
Czas podróży: 10 dni

sobota, 20 lipca 2013

Polska

Latarnia morska w Annisquam, w stanie Massachusetts, na wschodnim wybrzeżu USA, pochodząca z forumowego tagu od Justyny. Pięknie dziękuję, bo bardzo lubię tę pocztówkę z kolekcji sklepu Postallove. 



Annisquam dawniej mogło pochwalić się równie uroczymi pocztówkami, choć bez latarni. Poniżej pocztówki z 1910 i 1909 roku, według mnie przepiękne i nastrojowe. A jak Wam się podobają?



Reprodukcje pocztówek: public domain


piątek, 19 lipca 2013

Polska

Kolejna kartka z serii Moments of Colour, i kolejna trafiona w 100% w mój gust. Niestety nie udało mi się nigdy upolować pocztówek MOC w Empiku, więc tym bardziej cieszą mnie, gdy je otrzymuję. Zgadzam się z Natalią, że jabłko wygląda tak smakowicie, że tylko się wgryźć zębami. Dobrze, że sezon owocowy trwa :)


czwartek, 18 lipca 2013

Polska

Wrocław bywa nazywany miastem krasnali. Pierwszy krasnal pojawił się tam w 2001 roku, a obecnie ich liczba sięga grubo ponad 200! Na wspaniałej pocztówce od Natalii rozsiadł się wygodnie krasnal Kinoman. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się o nim ciut więcej, zajrzyjcie tutaj. Strona krasnale.pl to prawdziwe kompendium wiedzy na temat tych małych mieszkańców miasta. Dziękuję Natalii za piękną pocztówkę i cudny znaczek!



Tekst na podstawie: krasnale.pl