wtorek, 23 lipca 2013

Polska

Pocztówkę z Babią Górą przysłał mi w ubiegłym tygodniu Mikołaj, któremu bardzo dziękuję. Babia Góra to masyw górski w Beskidach, ale również nazwa najwyższego szczytu. O pochodzeniu nazwy góry krąży kilka legend. Według jednej z nich kupę kamieni wysypała przed swoją chałupą olbrzymka, według innej góra to skamieniała dziewczyna zbójnika, która wpadła w rozpacz widząc go nieżywego. Jeszcze inna opowieść mówi o zbójnikach, którzy w jaskiniach góry przetrzymywali porwane przez siebie kobiety. Babia Góra nazywana jest Królową Beskidów, Matką Niepogody, Kapryśnicą, a nawet Orawską Świętą Górą.
Tekst na podstawie wikipedia.pl

3 komentarze:

  1. Pocztówka przepiękna! Osobiście jeszcze nie byłam na Babiej Górze, a bardzo bym chciała pojechać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się pocztówka ode mnie bardzo się Pani spodobała. Mi dzisiaj listonosz wrzucił do skrzynki piękną pocztówkę z zamkiem w Malborku. Wkrótce na moim blogu! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojej! Jakie ja mam tutaj na Pani blogu zaległości!! Już się zabieram do komentowania :) Pocztówka piękna! : Babia Góra w prawdzie nie jest bardzo daleko od moich stron, ale nigdy jeszcze się tam nie wybrałam :) Kolejny punkt na mojej liście! :)

    OdpowiedzUsuń