niedziela, 28 lipca 2013

Holandia

Jako, że w niedzielę wizyty listonosza się nie spodziewam, opiszę kartkę otrzymaną już chyba kilka miesięcy temu. Pocztówka przyszła z Holandii, ale przedstawia Trinity College Library Dublin, czyli Bibliotekę Uniwersytecką w Dublinie. Jest to największa biblioteka w Irlandii, a jej historia sięga 1592 roku. W jej zbiorach znajduje się obecnie 5 milionów woluminów wraz z bogatą kolekcją czasopism, map oraz manuskryptów. Najsłynniejszym z nich jest Book of Kells. Ksiąga z Kells, zwana również Ewangeliarzem świętego Kolumby, jest jednym z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego. Manuskrypt wykonany przez celtyckich mnichów pochodzi z około 800 roku. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych dzieł średniowiecznej sztuki religijnej. Rękopis zawiera tekst czterech Ewangelii i jest misternie ilustrowany.
I na koniec pocztówka. Dla lubiących książki - raj na ziemi, prawda?


Tekst na podstawie: www.tcd.ie, wikipedia.pl
Grafika 1-3 via Wikimedia Commons, public domain

3 komentarze:

  1. To jest raj! ;) Niesamowite! Piękny widok;) Ja właśniej jutro wędruję do biblioteki po Quo Vadis ;) I zaczynam czytanie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogłabym tam zamieszkać! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Turyści czekają w kolejce, która ciągnie się aż na zewnatrz, aby zobaczyć tę księge. Chciałabym ją zobaczyć, ale jak myślę o staniu, np. w deszczu, to mi się odechciewa. Poczekam na koniec listopada, mniej turystów powinno byc :D

    OdpowiedzUsuń