czwartek, 6 czerwca 2013

USA

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest wszystko duże. Pocztówka, która przyszła od Arnolda z Teksasu, zdaje się to potwierdzać. Ta kolorowa kartka z facebookowej wymiany ogromnie mi się podoba.


Jakie atrakcje czekają na nas w Teksasie? Całe mnóstwo! Zaczniemy od kowbojów.

KOWBOJ

Kowboj to po prostu amerykański pasterz bydła, poruszający się obowiązkowo na koniu, ulubiony bohater westernów. Najczęściej ubrany w koszulę (najchętniej w kratę), dżinsy, kapelusz i buty z ostrogami. Wyposażony w lasso i rewolwer, którymi świetnie się posługuje. Wolny czas spędza najchętniej w saloonie z innymi kowbojami. 


PANCERNIK

Ciekawy ssak, którego ciało i ogon pokryte jest pancerzem. Posiada również zdolność unoszenia się na wodzie, dzięki umiejętności nabierania powietrza do płuc i wypełniania nim żołądka i jelit. Długość ciała to około 75-80 cm. Pancernik długoogonowy z Teksasu wyróżnia się dziewięcioma pasami na pancerzu. Pancerze są wykorzystywane do tworzenia instrumentu muzycznego o nazwie charango, przypominającego małą gitarę.


BYDŁO LONGHORN

Jedna z ras bydła z charakterystycznymi ogromnymi rogami. Podobno pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego i zostały sprowadzone do Ameryki przez hiszpańskich kolonistów. Uniwersytet of Texas w Austin posiada niezwykłą maskotkę - jest nią żywe zwierzę rasy Longhorn imieniem Bevo. Pierwszy Bevo kibicował meczom drużyny uniwersyteckiej już w roku 1916. Obecnie maskotką jest Bevo XIV, który uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach sportowych uczelni.

RAKIETY KOSMICZNE

Pamiętacie słynne zdanie "Houston, mamy problem!"? Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona (Johnson Space Center, JSC) to centrum załogowych lotów kosmicznych NASA właśnie w Houston w Teksasie. Stąd koordynuje się i monitoruje wszystkie loty załogowe Stanów Zjednoczonych.

ALAMO

Obrona Alamo to batalia pomiędzy kilkutysięcznym wojskiem Republiki Meksyku a nieliczną  grupką zbuntowanych Teksańczyków. Miała miejsce podczas długiej walki o niepodległość Teksasu - rewolucji teksańskiej, która rozpoczęła się w październiku 1835 roku. Do bitwy doszło na terenie kompleksu budynków Misji Alamo w San Antonio. Trwające zaledwie 13 dni oblężenie, przyniosło śmierć prawie wszystkich obrońców. Pomimo dużych strat powstrzymało na pewien czas pochód sił meksykańskich. Symbolem uznania dla bohaterów z misji stało się zawołanie "Pamiętajcie o Alamo!" ("Remember the Alamo!") Misja Alamo w obecnych czasach:


Tekst na podstawie Wikipedia.pl i en.wikipedia.com
Photo 1: public domain
Photo 2: www.birdphotos.com   CC BY 3.0
Photo 3: public domain
Photo 4:  Andres Lageras  CC BY-SA 3.0
Photo5: Zygmunt Put  CC BY-SA 3.0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz