niedziela, 23 czerwca 2013

Hong KongDwie pocztówki z Hong Kongu z wymiany facebookowej z Jasmine. Obie przepiękne! Dziękuję Jasmine za tę wymianę! Pierwsza kartka przedstawia most Tsing Ma Bridge, dziewiąty co do długości most wiszący na świecie. Jego nazwa powstała od nazw wysp, które łączy: Tsing Yi i Ma Wan. Długość mostu wynosi 1377 metrów. Most ma dwa pasy kolejowe oraz sześć pasów dla samochodów. Co ciekawe, most ma dwa piętra, u góry dla ruchu samochodowego, na dole dla kolei oraz pasy techniczne. Moim zdaniem jest piękny!


Druga pocztówka przedstawia kolejkę Peak Tram, która przewozi mieszkańców i turystów z dzielnicy Central do Victoria Peak oferując nie tylko szybki przejazd, ale również spektakularne widoki na port i drapacze chmur. Historia kolejki liczy sobie już 125 lat, po raz pierwszy uruchomiono ją w 1888 roku. Pierwsze oryginalne wagony zostały wykonane z lakierowanego drewna i mieściły po 30 pasażerów. 
Peak Tram, 1890 rok, public domain
Trasa Peak Tram, 1897 rok, public domain
Obecnie Peak Tram pokonuje trasę około 1,4 km oraz różnicę wysokości około 400 metrów. Średnio w ciągu dnia przewozi ponad 10 tysięcy ludzi, co daje w skali roku około 4 milionów pasażerów. 
Pocztówki szły z Hong Kongu w 8 dni!


Źródło: klubpodroznikow.com/, en.wikipedia, www.thepeak.com.hk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz