niedziela, 2 czerwca 2013

USA

Ta oficjalna kartka zasługuje na miano "pocztówkowego dziwoląga". Przyznam, że miałam  spory problem z zaszufladkowaniem jej do odpowiedniej kategorii. Bo tak: jest to moja pierwsza kartka od użytkownika z Litwy, ale wysłana została z Manchesteru, gdzie pojechał z wizytą, a przedstawia Independence National Historical Park w Filadelfii. Sam obiekt na zdjęciu jest również dość oryginalny.


Filadelfia była pierwszą stolicą i największym miastem Stanów Zjednoczonych, aż do utworzenia Waszyngtonu. Duży wkład w rozwój miasta miała działalność Benjamina Franklina, uczonego i polityka, współautora Deklaracji Niepodległości i Konstytucji. Podobno z jego ust pochodzi powiedzenie: Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Na pocztówce przedstawiono Franklin Court (Dziedziniec Franklina), czyli miejsce, w którym niegdyś stał dom Benjamina Franklina, zburzony na początku XIX wieku. Jego kształt wyznacza stalowa konstrukcja zaprojektowana przez Roberta Venturi. W podziemiach mieści się muzeum, w którym można obejrzeć film dotyczący Benjamina Franklina oraz obejrzeć wystawę przedmiotów z nim związanych. I jak Wam się podoba dom-widmo?


Tekst na podstawie: philadelphia.about.com/


1 komentarz:

  1. Przepiękne te nowe pocztówki.. Nie mogę się napatrzeć :) Bardzo ciekawe są Pani opisy, podoba mi się, że Z każdą pocztówką wiąże się historia, którą Pani wydobywa z różnych źródeł i przekazuje dalej ;) Super sprawa!! :)

    OdpowiedzUsuń