sobota, 31 sierpnia 2013

Filipiny

flaga Filipin
Dzisiaj nowy kraj w mojej kolekcji - Filipiny, wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym u wybrzeży poludniowo-wschodniej Azji. Liczy około 92 milionów mieszkańców, a jego stolicą jest Manila. 

autor: TUBS CC BY-SA 3.0

W pierwszej chwili byłam lekko rozczarowana pocztówką, bo zamiast krajobrazu czy pięknej architektury przedstawia monument podobny do tych, jakie budowano swojego czasu w naszym kraju. Ale później, kiedy przeczytałam treść pocztówki, pomyślałam, że mam okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy z historii innego państwa, o którym na dodatek wiem całkiem niewiele. 
Pocztówka przedstawia pomnik Rizala w parku Luneta w Manili. José  Rizal (1861-1896), a właściwie José Protasio Mercado Rizal de Alejandro to filipiński bohater narodowy. Z wykształcenia był lekarzem, studiował w Manili, Madrycie, Paryżu i Heidelbergu w Niemczech. Posługiwał się 22 językami, z czego 7 znał biegle. Pisał nowele, eseje oraz poezję. Przeciwstawiał się hiszpańskiemu systemowi kolonialnemu w swojej ojczyźnie, domagał się równości prawa dla Hiszpanów i Filipińczyków. Po wybuchu powstania przeciw Hiszpanom w 1896 roku został aresztowany, postawiono mu zarzuty podburzania do buntu oraz skazano na śmierć i rozstrzelano. Rocznica śmierci Rizala jest świętem narodowym na Filipinach.Odległość: 9461 km
Czas podróży: 27 dni
Wykorzystano informacje z Wikipedia.pl

2 komentarze:

  1. Cóż za wybitna postać! "Posługiwał się 22 językami, z czego 7 znał biegle." Ojej! Niesamowite!! Podziwiam takich ludzi :) Tym bardziej, że to nie lata, kiedy można wykupić kurs przez internet! Zdumiewające, że w tamtych czasach żyły tak wybitne postaci, o których istnieniu nawet nie wiemy...

    OdpowiedzUsuń
  2. O proszę! :) Pamiętam, jak kiedyś u mnie na blogu zostawiła Pani komentarz pod wpisem z pocztówką z Filipin, że wciąż Pani czeka na własną z tego kraju, więc tym bardziej cieszę się, że Pani kolekcja powiększa się o kolejne lokalizacyjne nowinki, a to życzenie się spełniło! :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń