niedziela, 11 sierpnia 2013

Czarnogóra

W pobliżu Perast położone są dwie wyspy. Na jedną z nich, Wyspę Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela) można dostać się motorówką lub stateczkiem odpływającymi z miasteczka. My wybraliśmy drugą opcję. Koszt takiej podróży to 5 euro od osoby, oczywiście w obydwie strony. Wyspa Matki Boskiej na Skale to jedyna sztucznie utworzona wyspa na Adriatyku. Według legendy w tym miejscu początkowo był tylko fragment skały wystającej z morza. 22 lipca 1452 roku dwóch braci znalazło na skale obraz Matki Boskiej. Postanowili przekazać malowidło kościołowi Świętego Mikołaja w Pereście. Nazajutrz obraz z powrotem znalazł się na skale. Sytuacja powtórzyła się jeszcze kilkakrotnie. W niewyjaśnionych okolicznościach Matka Boska wracała z kościoła na skałę. Miejscowa ludność uznała to za cud. W miejscu skały usypano wyspę, na której później wybudowano barokowy kościół. Co roku, 22 lipca, w rocznicę znalezienia cudownego obrazu, odbywają się tutaj tradycyjne uroczystości. Na łódkach i statkach przywożone są kamienie, które upuszczane są w pobliżu wyspy.

Kupiona pocztówka z Wyspą Matki Boskiej na Skale:


I moje zdjęcia samej wyspy, jak i wnętrza kościoła i maleńkiego muzeum na wyspie.


7 komentarzy:

 1. Ładna pocztówka. Zdjęcia też... :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa historia o wyspie i obrazie Matki Boskiej. Nie moge się doczekać kolejnych relacji z wakacyjnych wojaży Pani Agnieszko. Pozdrawiam serdecznie :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałem dodać. Przeiękne zdjęcia i widoki:-))

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniec mojego pocztówkowego konkursu zbliża się wielkimi krokami. Musi Pani spełnić jeszcze 1. punkt regulaminu, tj. dopisać się do Księgi gości na moim blogu.Znajdzie ją Pani tutaj: http://mojepocztowkipostcrossing.blogspot.com/p/ksiega-gosci_13.html

  Przy okazji chciałbym zachęcić Panią do udziału w Konkursie na Nieoficjalny Blog Roku 2013. Wspomniałem o tym na moim bogu również :)

  Serdecznie pozdrawiam,
  MIKI:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzy mi się podróż do Czarnogóry... Jakoś mnie ciągnie w te bałkańskie regiony. Jak widać na Pani zdjęciach, jest co tam podziwiać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam serdecznie do podróży w region Bałkanów. Dla mnie jest tu wszystko, co potrzebne do udanych wakacji, piękna pogoda, czyste morze, góry pod bokiem, cudowne widoki i masa zabytków.

   Usuń
 6. Ojej! Ale pięknie!! :) Chętnie bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń