czwartek, 30 maja 2013

Białoruś

Na pocztówce sympatyczna mordka psa rasy husky syberyjski. Husky jest rasą pierwotną, wywodzącą się z Syberii, wykorzystywaną jako psy zaprzęgowe. Oprócz ciągnięcia sań, były używane przez ludzi również do pilnowania domostw oraz zwierząt hodowlanych. W 1909 roku rosyjski handlarz futer, William Goosak, sprowadził husky do Kanady i zgłosił zaprzęg do wyścigu "All Alaska Sweepstake” na dystansie 650 km. W porównaniu z miejscowymi psami zaprzęgowymi husky nie robiły dużego wrażenia, początkowo były nawet wyśmiewane i nazywane "syberyjskimi szczurami". Na szczęście zajęcie trzeciego miejsca w wyścigach przyniosło im szybki rozgłos i uznanie.
W 1925 roku zaprzęg psów husky uratował miasto Nome na Alasce przed epidemią błonicy - pokonał 1000 kilometrów i dostarczył pilnie potrzebną surowicę. Liderem psiego zaprzęgu był Balto, który mimo ślepoty śnieżnej poganiacza, odnalazł bezbłędnie drogę do domu.  Dzielny pies doczekał się filmu animowanego oraz pomnika w Central Parku w Nowym Jorku. Trasa, jaką wówczas przebył zaprzęg Balto, została wytyczona do psich wyścigów. Jest to najdłuższa trasa wyścigowa.

Czy te oczy mogą kłamać- chyba nie!

Odległość: 558 km 
Czas podróży: 8 dni

A nasze osobiste psisko, zupełnie innej rasy, wygląda tak:

Tekst na podstawie: Wikipedia.pl oraz www.e-lecznica.pl
Photo 1:  Frederick Roth, public domain


2 komentarze:

  1. Piękny psiak :) Zawsze jak odwiedzam tego bloga to wpadam w klimat.. jakby to nazwać... podróżnika ? :) I mam ochotę zwiedzić cały świat w 80 dni ;)

    Co do pocztówki, wydaje się, że szła dosyć długo :) 8 dni ? :) Jeszcze nie jestem wprawiona w szacowaniu długości podróżowania kartek z rąk nadawcy do adresata, ale mimo wszystko wydaje się dosyć długo :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń